Ten projekt jest dla Ciebie, jeżeli:
– chcesz dowiedzieć więcej o problemach społeczności LGBTQ+
– interesujesz się tematyką żydowską
– ciekawią Cię różne modele budowania tożsamości
– uważasz, że świat nie jest czarno-biały
– nie zgadzasz się na przemoc
– albo nie wiesz co o tym wszystkim myśleć
Poznaj Krzysztofa – Żyda, aktywistę, warszawskiego kamienicznika, rowerzystę. Człowieka, który nie zgadza się na otaczającą go rzeczywistość, nie chce być Jankielem i nie jest Polsce za nic wdzięczny. Czuje się najlepiej tam, gdzie jest dużo rowerzystów i nosi w sobie silną potrzebę emigracji.
Poznaj Jean-Pierre’a – który jest Żydem, gejem, gwiazdą sceny muzycznej zawieszoną pomiędzy Szwecją a Izraelem, do którego się coraz bardziej zbliża. Jean-Pierre świetnie chodzi na obcasach, w został wolontariuszem w izraelskiej armii, a w Szwecji jest pewnie nie mniej popularny niż Zlatan Ibrahimovic.
Poznaj Julię – należącą do społeczności LGBTQ+, uczestniczkę wydarzeń z 7 sierpnia 2020 roku, dziewczynę aresztowaną przez policję na Krakowskim Przedmieściu. Po tych wydarzenia Julia nie była wstanie przejść obok kampusu uniwersytetu, na którym studiuje. Julia chciałaby móc powiedzieć, że idzie ze swoją dziewczyną do kina i żeby to było takie normalne.
Obejrzyj z nami „Złotą”, „7-go Sierpnia” oraz „Army of Lovers w Ziemi Świętej”
Przeżyj historie innych bohaterów i bohaterek, zmagający się z wykluczeniem, przekonaj się jak wygląda ich życie…
Powiedz nam co czujesz i
zapisz się na warsztaty!
Każdy warsztat realizowany w ramach projektu składa się z czterech odsłon:
A. Uwolnienie stereotypów, wyobrażeń, opinii, ocen dotyczących Żydów i przedstawicieli społeczności LGBTQ+, które na późniejszych etapach zostaną skonfrontowane historiami bohaterów i bohaterek zaproszonych do projektu filmów dokumentalnych.
B. Projekcja filmów „Złota” Tomasza Knittela i „7-MY sierpnia” Michała Bollanda.
„Złota” to obraz, w którym bohater zostaje osaczony przez różne przejawy ksenofobii. Nie odnajduje się w otaczającym go świecie i planuje emigrację do Danii. Homofobia i antysemityzm zyskują tu ciekawy kontekst współczesnej Polski, która staje się państwem opresywnym dla wielu swoich obywateli. „7 sierpnia” to dokument o wydarzeniach z 7 sierpnia 2020 roku, który przedstawia sytuację i doświadczenie przedstawicieli i przedstawicielek społeczności LGBTQ+ po brutalnej pacyfikacji spontanicznego marszu w obronie Margot z kolektywu „STOP BZDUROM”.
C. Projekcja filmu „Army of lovers w Ziemi Świętej” Asafa Galaya. To historia Żyda homoseksualisty, którego tożsamość stanowi złożoną konstrukcję przekraczającą ramy tradycyjnie pojmowanej seksualności i przynależności narodowej.
D. Praca krytyczna moderowana przez animatora, konfrontacja z materiałem z pierwszych zajęć, rozszerzona o kontekst międzynarodowy, na koniec zadaniem grupy będzie wypracowanie wspólnego stanowiska i spisanie wniosków – na tej podstawie powstanie krótki film lub podsumowanie w postaci tekstu. Każde warsztaty mogą się przerodzić w lokalny projekt publiczny, akcję społeczną czy inne formy ekspresji, do czego chcemy zachęcać wszystkich animatorów i uczestników. Projekt publiczny czy akcje społeczne muszą wynikać z potrzeby uczestników i nie stanowią integralnej czy obligatoryjnej części naszych działań. Ważne jednak jest, żeby wspólnotowe doświadczenie było na tyle silne, że uczestnicy warsztatów poczują inspirację do dalszego działania.
Dołącz do nas!
Żeby wziąć udział w warsztatach „Żyd, Gej – deformacje nieznanego” należy wypełnić poniższy formularz: