Złota – Antysemityzm, homofobia, współczesna Polska a w niej coraz bardziej uwięzieni ludzie, którzy chcą żyć inaczej niż w narodowo-katolickiej wydmuszce. Czym dla nich jest Polska? Czy odpowiedzią na coraz bardziej palące problemy jest emigracja?
W dokumencie Tomasza Knittela osobiste historie bohaterów zderzają się z coraz bardziej radykalizującą się rzeczywistością współczesnej Polski, pojawiają się tu watki migracji, wykluczenia, prób wniknięcia w obce kręgi kulturowe, żydowskiej tożsamości, wspólnoty, aktywizmu i polityki, która miażdży ludzkie wysiłki, podejmowane na rzecz dobra innych.
Złota to obraz, w którym bohater zostaje osaczony przez różne przejawy ksenofobii. Nie odnajduje się w otaczającym go świecie i planuje emigrację do Danii. Homofobia i antysemityzm zyskują tu ciekawy kontekst współczesnej Polski, która staje się państwem opresywnym dla wielu swoich obywateli.
Złota, reż. Tomasz Knittel, Polska 2019, 84 min
7-MY Sierpnia – Jeżeli po obejrzeniu Złotej Tomasza Knittela widz czuje, że pętla na szyi normalności, liberalnej demokracji czy społeczeństwa obywatelskiego coraz bardziej się zaciska, to oglądając 7-MY Sierpnia może mieć pewność, że ta pętla ostatecznie się już zacisnęła. Polska z 7 sierpnia 2020 roku to kraj brutalnego ataku na społeczność LGBTQ+, to agresja policji wobec demonstrantów i bezpardonowe łamanie praw człowieka. Dokument Michała Bollanda pokazuje ludzi, którym odmawia się prawa do istnienia, ludzi dehumanizowanych – nazywanych ideologią, ludzi wyrzucanych poza nawias społeczeństwa. Dlaczego ta retoryka jest tak chętnie przyjmowana przez tak dużą część społeczeństwa?
7-MY Sierpnia to dokument o wydarzeniach z 7 sierpnia 2020 roku, który przedstawia sytuację przedstawicieli i przedstawicielek społeczności LGBTQ+ po brutalnej pacyfikacji spontanicznego marszu w obronie Margot z kolektywu „STOP BZDUROM”. To studium zderzenia jednostki z systemem.
7-MY Sierpnia, reż. Michał Bolland, Polska, 28 min.
Army of lovers w Ziemi Świętej – Szwecja, Izrael, estrada, gwiazda rocka, LGBTQ+, armia izraelska – przenikające się tożsamości… Ten obraz to pokazuje, że tożsamość nie jest lub nie musi być homogeniczna. Bohaterowie dokumentu Galay’a przekraczają różne granice – te między państwami, te wewnętrzne oraz te, które rządzą procesem twórczym czy ich seksualnością. To prawdziwe antidotum na stereotypowe pojmowanie Żyda albo przedstawicieli społeczności LGBTQ+ oraz dowód na to, że ogólne kategorie opisujące ludzi, nijak się mają do rzeczywistości.
Mamy tu do czynienia z historią Żyda homoseksualisty, którego tożsamość stanowi złożoną konstrukcję przekraczającą ramy tradycyjnie pojmowanej seksualności i przynależności narodowej.
Army of Lovers w Ziemi Świętej, reż. Asaf Galay, Izrael 2018, 61 min.
„Poznaj Żyda” – to stare antysemickie hasło. „Zakaz pedałowa”, „Jedwabne koszule”, „Żydzi rządzą światem”, „Jak jeździsz pedale?!” itd. Antysemityzm, homofobia, ksenofobia, różnicowanie ze względu na płeć – to zjawiska, które są z nami na co dzień. Ale czy gdyś poznał albo poznała Żyda, geja albo kogoś ze społeczności LGBTQ+, to czy coś by się zmieniło? Z nami możesz wyjść poza stereotyp. Na darmowych 4-dniowych warsztatach obejrzysz trzy nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmy dokumentalne i odpowiesz sobie na pytania dotyczące tych społeczności. Poznasz historie konkretnych ludzi, które mogą coś w Tobie zmienić. Krzysztof, Ida, Kajetan, Kamila, Krem, Julia i jej partnerka Kalina oraz Jean-Pierre – to są ludzie, którzy stanęli przed kamerą, żeby Ci coś powiedzieć…